Kesä on  tuossa tuokiossa!

Kesä on tuossa tuokiossa!

Suuret kiitokset Joensuun yhdistykselle opintopäivien, liittokokouksen ja 90-vuotisjuhlan järjestelyistä! Matkaa ei todellakaan tarvinnut katua. Oli hienoa saada olla mukana. Kiitos myös luottamuksesta ja valinnasta liiton puheenjohtajaksi vielä seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi. Olkaa rohkeasti yhteydessä minuun ja hallituksen jäseniin – teitä jäseniä varten me työtämme teemme.

Opettajalta opittu asia saattaa säilyä mielessä seuraavaan kokeeseen saakka, mutta kaverin kanssa opittu loppuelämän.

Pekka Peuran luennolta jäi ainakin minulle vahvaksi viestiksi se, että 80% oppilaista alisuoriutuu, mikäli opettaja päättää opetustahdin. Meidän jokaisen on oltava rohkeita ja luovia omassa työssämme ja luottaa oppilaisiin. Olen aina ajatellut, että lapset oppivat parhaiten vuorovaikutuksessa toistensa kanssa. Opettajalta opittu asia saattaa säilyä mielessä seuraavaan kokeeseen saakka, mutta kaverin kanssa opittu loppuelämän. Oppimisen onnistumiseen tarvitaan asiantuntevia aikuisia ja riittävän pienet opetusryhmät. Jokaisen yksilöllisen oppimisprosessin ohjaamiseen tarvitaan vankkaa oppilastuntemusta ja opetettavien asioiden hallintaa. Opettajien ammattitaito perustuu hyvään ja korkeatasoiseen koulutukseen. Kun opettajankoulutusta kehitetään, on varmistettava, että lapsilla ja nuorilla on korkeakoulutettu opettaja varhaiskasvatuksesta alkaen. Uusi opetussuunnitelma antaa meille eväät ja mahdollisuuden luoda parhaan mahdollisen oppimisilmapiirin ja puitteet hyvälle, yksilölliselle oppimiselle.

Näin kevätkiireiden keskelläkin uskallan pyytää sinua pohtimaan työaikaasi. Miten sinä pidät kiinni siitä? Meidän työhömme on tullut niin paljon lisää neuvotteluja, paperitöitä, kehittämistä ja suunnittelua, että välillä tuntuu siltä, että vuorokauden tunnitkaan eivät riitä! Onkin mielenkiintoista nähdä, miten opettajien työaikaan lisätään 24 tuntia vuodessa. OAJ:n kanta on, että opetusta ei lisätä. Jo nyt ”omalla ajalla” tehtävä työ tulisi saada palkalliseksi. Työaikamääräyksistä ei voida sopia paikallisesti eli toivon, että järjestömme päätyy neuvotteluissa opettajan kannalta hyvään lopputulokseen.

Lukuvuoden työ alkaa olla tehtynä. Jokainen on varmasti lomansa ansainnut ja kesän aurinkoa tarvitaan lataamaan akkuja tulevaa varten. Opetussuunnitelman sisäänajo alkaa elokuussa. Muutos on edessä ja me teemme siitä onnistuneen.

Ihania kesäpäiviä jokaiselle!

Päivi Juntti
puheenjohtaja

Tykkää ja jaa